Labdarúgó Baranya megyei I. osztály, 1959–1960-as évad
A bajnokság sorszáma, 1951-től: 9.
Az osztály besorolása: 4. (az NB I, NB II, NB III mögötti).
A bajnokság lebonyolítási rendje: őszi-tavaszi rendszer.
A bajnokság rajtjának ideje: 1959. augusztus 16.
A bajnokság befejezésének ideje: 1960. július 10.
A bajnokságba benevezett csapatok száma: 16.
A bajnokságot befejezett csapatok száma: 15 (a Pécsvárad visszalépett).
Települési megoszlás: Bóly (1), Hidas (1), Komló /1/ Mohács (1), Pécs (7 /8/), Pécsvárad (1), Siklós (1), Szászvár (1), Szigetvár (2), Villány (1). Két csapat, a PVSK II. illetve a Komlói Bányász II. versenyen kívül vett részt a sorozatban.
Bajnok: a Pécsi EAC.
Kieső: a Szigetvári Vasas, a Pécsvárad (visszalépett).
A Pécsi EAC négypontos előnnyel végzett az élen
Azért még egy „harcedzett” futballtörténeti kutató pillái is megremegnek, ha olyat olvas, mint amit itt, most közlünk. A labdarúgó megyei I. osztályba fel lehetett volna jutni a járási bajnokságból is. Ennek egyszerű volt az oka, hiszen a megyei II. osztályt korábban megszüntették. Aminek következtében keveredett el az osztályozóig a Csányoszrói Dendra (egy 1946-ban alapított faértékesítő vállalat volt a névadó). Korábban egy tétmérkőzésen vettek részt, mert az osztály hat nevezőjéből kettőt töröltek. Kettő meg nem ment el Csányoszróba, lejátszani a bajnokit, amikor pályaválasztók lettek volna. Egy mecset „simán” megnyertek, amivel rögvest ott is voltak a megyei I. osztály kapujában, de mindenki örömére nem jutottak fel (Dunántúli Napló, 1959. július 1.).
Még mielőtt elkezdődött volna a pontvadászat, a Pécsi Traktor máris bejelentette a visszalépését. Erről egy elnökségi ülésen határoztak a sportvezetők. A Baranya Megyei Labdarúgó Szövetség döntése alapján a megüresedett helyre a Pécsváradot sorolták be (Dunántúli Napló, 1959. augusztus 6.).
Villámként csapott le Villányban a PVSK II. a 200 néző többsége szomorúan látta, miként szerzett három gólt Bali, miközben Nyári meg Freppán II egy-egy esetben zörgette meg a hazaiak hálóját. Ezekre a gólokra Sákics, valamint Kecskés (11-esvből) válaszolt. Villány - PVSK II. 2:5 (Dunántúli Napló, 1959. augusztus 18.).
Szokták mondani: mint szódás a lovát. Nos, éppen úgy verte el idegenben a Komlói Bányász II a Hidasi Bányászt, 14:1-re. Hudecz élete egyik legjobb fellépése során öt gólt ért el, Seemayer háromig jutott, Róth ugyanannyit ért el, Faragó duplázott, Garam egyet jegyzett. Hogy ne legyünk igazságtalanok, azért a másik oldalon Burzák is egyszer „beköszönt” (Dunántúli Napló, 1959. augusztus 25.).
A Hidasi Bányász védői két egymást követő fellépésük során 22 gólt kaptak (igaz, a korábbi 14 hivatalosan nem számított bele a leltárba). Más csapatok egy egész bajnokságot is meg szoktak úszni ennyivel, de a hidasiak legalább a középkezdést alaposan begyakorolhatták. Siklós–Hidas 8:1. Azért a becsületgól csak megszületett (Dunántúli Napló, 1959. szeptember 1.).
Végre bekapcsolódott a sorozatba a PEAC is. Bár a siklósiak talán szívesen vártak volna ezzel még egy hetet. De az egyetemisták ilyenkor szoktak megérkezni a bajnokságba, jellemzően még kiforratlan együttessel. PEAC–Siklós 5:0 (Dunántúli Napló, 1959. szeptember 9.). Szinte csak „nyomozták” a labdát a pécsváradiak Szászváron. Ugyanis: Szászvár–Pécsvárad 9:1. Hernádi járt az élen a gólgyártásban, négyig meg sem állt.
A római kettes ütötte rendesen a római egyest. PVSK II–Vasas I. Bányász 9:0. A feljegyzések szerint 1000 ember láthatta a gólesőt. Tegyük hozzá, a vasutasok eredménye nem számított bele a tényeleges összevetésbe (Dunántúli Napló, 1959. szeptember 15.).
A hatodik forduló után a Mohács vezette a mezőnyt. Minden meccsét megnyerte a csapat, ezért jogosnak számított az első helyezésük. Mohácsi TE–Pécsi Kinizsi 3:0. Igen súlyosan „megbüntették” a pécsváradiakat. PEAC–Pécsvárad 14:0. Györkő (5), Fekete (4), Szécsei (2), Gyánó, Vajda, Eklics osztozott a találatokon (Dunántúli Napló, 1959. szeptember 22.).
Első sikerét aratta az Urán SC a megyében. Az ércbányászok újoncként, 2:1-re verték a Pécsvárad alakulatát, idegenben. Kiütéses vereség áldozata lett a Szigetvár, a komlói látogatása során. Komlói Bányász II–Szigetvári ZMSE 10:0. A hazai gólszerzők: Seemayer (3), Róth (3), Korom (2), Takács (2) (Dunántúli Napló, 1959. október 6.).
Elmaradt találkozókat pótoltak a csapatok. A PEAC csak a nehezen tudta legyűrni a bólyiakat. PEAC–Bóly 1:0. Két NB II-es klub tartalékjai vívtak nagy küzdelmet, komlói sikerrel. Komló II.–PVSK II. 3:2. Pécsvárad–Pécsi Kinizsi 0:1. Ez utóbbi azért érdekes, mert a hazaiak hamarosan visszalépnek majd a bajnokságtól (Dunántúli Napló, 1959. október 27.).
Elveszett a Mohácsiak veretlensége, Pécsi Postás–Mohácsi TE 2:1. Nem lehetett azt mondani, hogy a Komló képtelen volt ötről a hatra jutni. A Porcelángyár játékosai bizonyára csalódottak voltak a lefújást követően. Komló II.–Pécsi Porcelángyár 6:5 (Dunántúli Napló, 1959. november 3.).
A forduló utáni héten bizonyára letargikus volt a hangulat a villányiak között. Bóly–Villány 7:0. Ráadásul éppen a szomszéd ellen jött a nagy prés. Beérték 86 perc játékkal a felek a soros bajnokit. Vasas I. Bányász–Hidas 2:1. Igen ám, de a 80. percet követően eluralkodott a parázs hangulat a pályán. Mivel nem állt helyre a nyugalom, hát Szirmai játékvezető véget vetett a hevességnek. Mindenki mehetett lehűlni a zuhany alá. (Dunántúli Napló, 1959. november 10.).
A vasasiak elszenvedték a hazai pálya hátrányát, bár az inkább előny szokott lenni. Vasas I. Bányász–PEAC 0:4. A pályaválasztó klub játékosai egy idő után már nagyon várták a véget jelentő bírói sípjelet. Nekik már sokkal korábban végük lett. Villány–Komló II. 1:10, de már a szünetben 1:6 volt az állás (Dunántúli Napló, 1959. november 17.).
A hidasi pálya betiltása következtében Bonyhádon rendezték meg a következő találkozójukat a kényszerpályára került Bányászok. A mindenképpen vendég Mohácsot ez nem hozta zavarba. Hidasi Bányász–Mohácsi TE 0:2. Sokkal különösebb dolog is megesett a csoportban. A pécsváradiak távirati úton mondták le megjelenésüket a Porcelángyár sporttelepére kiírt sportesemény okán. Már nem első esetben cselekedtek így (Dunántúli Napló, 1959. november 24.).
Titkos nyomozók is alig találták volna meg azt a három sornál rövidebb hírt, ami azt tudatta, a Pécsvárad visszalépett a megyebajnokság további küzdelmeitől (Dunántúli Napló, 1959. november 27.).
A PEAC 7:0-ra lelépte Szászvárt, de ez nem akkora meglepetés. Az már annál inkább az, miszerint Bakó öngólt vétett. De az újság szerint kettőt! Ami azért különös, mert úgy már nyolc találat lenne azon a mérkőzésen. Ennélfogva, inkább maradjunk egynél (1959. december 8.). A bólyi Szabó (utóneve nem ismert!) alaposan kifényezhette a cipőjét a meccs előtt, mert négy gólt szerzett. Bár lehet, hogy fejes is akadt közöttük, de ez most már mindegy is. Bóly–Vasas I. Bányász 5:2.
A táblázat élen trónoló mohácsiak leckét adtak támadójátékból a vendég Pécsszabolcsnak. Mohácsi TE–Pécsszabolcsi Bányász 5:1. A gólszerző neve kissé nehezen olvasható, de Kővári négyet ért el, Kispál meg egyet (Dunántúli Napló, 1959. december 15.).
Állítólag 500 mohácsi drukker rándult át Bólyba. Velük együtt 1400 szemtanúja lehetett a járási rangadónak, ahol a megyei I. osztály éllovasa vendégeskedett, a 3. helyezettnél. Eddig ez a tudósítás talán nem minden elemében hiteles. De ami megdönthetetlen tény: Bóly– Mohácsi TE 0:2. Amivel a látogatók a tabella élén telelhettek, egy hosszú sorozat végén (Dunántúli Napló, 1959. december 22.). A hajrára az újonc Urán alaposan formába lendült, a játékosokból szinte sugárzott az önbizalom. Urán SC–Hidasi Bányász 7:1.
Újra megindult a labdarúgás, a világ legnépszerűbb játékában, annak is a magyar negyedik osztályában (Dunántúli Napló, 1960. február 28.).
A Kinizsi felmutatta a stoptáblát a mohácsiaknak. A vendégek alaposan elrontották az első lépésüket. Pécsi Kinizsi–Mohácsi TE 3:0. A Szigetvári ZMSE vezetett ugyan 2:1-re, végül mégis vesztese lett a nyitánynak. Vasas I. Bányász–Szigetvár 3:2 (Dunántúli Napló, 1960. március 1.).
Bár másodszor is vereséget szenvedtek egymást követően, de ez a fiaskó nem számított bele a végelszámolásba mohácsi ágon. PVSK II.–Mohácsi TE 3:0. Ezzel szemben a PEAC úgy kerekedett felül a Villány ellenében, hogy a vetélytársuk a második félidőben tíz emberrel harcolt. PEAC–Villány 5:0 (Dunántúli Napló, 1960. március 8.).
Élre ugrott a PEAC, miután 5:3-ra bizonyult jobbnak a Szigetvári Vasassal szemben. Kellett persze ahhoz is, hogy a Mohács csak döntetlenre végzett. Vasas I. Bányász–Mohácsi TE 1:1. A Hidasnak sok köze nem volt a soros fellépéséhez. Pécsi Kinizsi–Hidasi Bányász 5:0 (Dunántúli Napló, 1960. március 15.).
A Sörgyár-pálya adott otthont az Urán SC–Szigetvári Vasas meccsnek. A szigetváriak nem érezhették magukat különösebben otthonosan. Urán SC–Szigetvár 5:0. Pécsszabolcsi Bányász–Villány 7:0. Egyenlőtlen küzdelem zajlott a pályán (Dunántúli Napló, 1960. március 22.).
Trükköztek a postások, de nem jött be a dolog. A PEAC-cal szemben úgy álltak ki, hogy a rendes nagypályájuk helyett az edzőpályára vitték a mérkőzés. Ennek a pontos lényege nem ismert, de sajtó sportszerűtlen lépésként értékelte a mestertervet. Biztosan, a hazaiként minden buckát ismertek. Ennek ellenére: Pécsi Postás–PEAC 1:3. A rivális Mohács 3:1-re verte a Hidasi Bányászt, amivel az aranyért vívott csata nyitott maradt. Gyenge volt a játékvezetés a Kinizsi–Bóly eseményen, erre külön kitért az újság. Legalább két jogos 11-est nem ítélt meg a sporttárs, de azt nem említették meg, kinek a kárára hozta a döntéseit az akkor még biztosan feketeruhás ember. Pécsi Kinizsi–Bóly 1:0 (Dunántúli Napló, 1960. március 29.).
Ekkor következett a lényeg, amiről félig-meddig le is maradtunk. A Dunántúli Naplóból furcsa módon kihagyták a teljes blokkot a megyei futballeseményekről. Ám azért akadt még más forrás is. Onnan ismerhetjük meg, hogy PEAC–Mohács 6:0. De több nem jelent meg róla (Népsport, 1960. április 7.).
Szászváron csupán 0:0-ra futotta a bajnokesélyes PEAC erejéből. A Mohács viszont 3:0-ra hozta a „kötelezőt” az Uránnal szemben, amivel egy pontra megközelítette az élen lévő egyetemistákat, akik 32 ponttal várták a folytatást. Mohácsi TE–Urán SC 3:0 (Dunántúli Napló, 1960. április 12.). A „nagyok” „kicsi” rokonai közül a Pécs bizonyult erősebbnek, PVSK II.–Komlói Bányász II. 2:0.
Valami hosszú rövidzárlat következhetett be a sajtóban. Mert a húsvéti megyei sorsolás még megjelent, ám aztán semmi összefoglaló nem került be a következő lapszámokba. Mindezt követte az országos sportlap is, minden adatot titkosítottak, még akkor is, nem az lehetett a céljuk.
Az egyetemisták nem adtak kegyelmet, szinte kivégezték a Hidast. PEAC–Hidasi Bányász 9:1. Eközben a mohácsiak alulmaradtak a pécsszabolcsi pályán. Pécsszabolcsi Bányász–Mohácsi TE 1:0. Amivel három pontra nőtt az egyetemi előny (még nyilván a kétpontos rendszerben) (Dunántúli Napló, 1960. április 26.).
Furcsa keretek között veszített pontot a Mohács. Ugyanis két tizenegyest is kihagytak, miközben egyet értékesítettek. Mohácsi TE–Bóly 1:1. A Szászvári Bányász–Pécsszabolcsi Bányász 4:0-ra végződött találkozón kissé felborult a pálya (Dunántúli Napló, 1960. május 3.).
Gólokban gazdag „x-et” hozott a Komló Bányász II. Moháccsal vívott meccse. A 4:4-es végeredmény egy-egy pontot ért a feleknek, A PEAC szintén négyszer vette be a vetélytársa kapuját, ám csupán egyet kapott, ami két pontot hozott nekik. PEAC–Urán SC 4:1 (Dunántúli Napló, 1960. május 10.).
Megszerette a négy gólt a PEAC. Ráadásul az újság szerint sokkal technikásabban is futballoztak, mint a Siklós. Ennek lett következménye a 4:1. A Villány viszont 2:2-t játszott a Mohácsi TE-vel, bár győzelmet érdemelt volna (Dunántúli Napló, 1960. május 17.). A PVSK II. 8:1-es erődemonstrációt tartott, a szenvedő fél a Szigetvári ZMSE volt. A Bóly lélektelen játékot nyújtott a Pécsszabolcsi Bányásszal szemben, bár az 1:1-ből ez egyenesen nem következett.
Tovább menetelt az egyetemi csapat. PEAC–Pécsi Porcelángyár 2:1. Kilenc gól esett a Komlói Bányász II.–Pécsszabolcsi Bányász „széncsatában”, de a 8:1 jelentős arányeltoldást mutatott. A PVSK II.–Vasas I. Bányász 5:0-ja a vasutasokat dicséri (1960. május 25.).
Nem hozott gólt a Bóly–PEAC találkozó, de a pontosztozkodás azért jól jött a hallgatóknak. Bóly–PEAC 0:0. Örökös csúcsok alig léteznek a világon. Ám, azért a Komlói Bányász II.– Hidasi Bányász 12:1-es fölényes siker szolgált egy nagy rekorddal. Ha jól számolták a találatokat, akkor Rózsa 8 gólja eléggé magasra tette a mércét az utódoknak. Mellette Cziráki hármasa már szinte alig „érdekes”, Győrinek meg csak egy jutott, az is 11-esből. Bár, azért azt is be kellett rúgni! A hitelesség kedvéért tegyük hozzá, a másik oldalon Szabó szépített, ha az szépítés lehetett egyáltalán, ilyen esetben (Dunántúli Napló, 1960, május 31.).
Bár a PEAC kikapott, a Mohács meg nyert, azért a pécsiek bajnoki címe még nem került igazi veszélybe. Pécsszabolcsi Bányász–PEAC 4:1, Mohácsi TE–Siklós szintén 4:1. Az éllovas előnye 6 pont volt, bár kettővel több találkozón estek túl, mint az üldöző mohácsiak (Dunántúli Napló, 1960. június 8.).
Behozhatatlan előnyre tett szert a PEAC, miután – nem tévedés – 8:5-re verték a Vasas I. Bányászt. A védők nyilván nem sziporkáztak, afféle örömfutball zajlott a pályán. A Szászvári Bányász–Mohácsi TE 3:1-es végeredmény azért jól jött a Pécsnek. A Komlói Bányász II. 8:0-al zárta le a 90 percet a Villánnyal szemben (Dunántúli Napló, 1960. június 15.).
A Mohács már nem végezhetett az élen, de legalább jól elkalapálták a Szigetvári ZMSE-t. Mohács–Szigetvár 4:0. Azonban csak egy ember talált be a kapuba, Bárácz, de ő négyszer, ami szép teljesítmény. A Vasasi I. Bányász–Hidasi Bányász 5:0-s végállás azt mutatja, a hidasiak már elmentek nyári szabadságra, bár még focizgattak egy kicsit. Ötöt varrt be a Pécsi Porcelángyár a siklósiaknak. Pécs–Siklós 5:1. Idényvégi formába kerültek a várkörnyékiek. Két háromgólos futballista, Torok, illetve Ágoston nem tudott dönteni. Pécsi Postás–Szászvári Bányász 3:3 (Dunántúli Napló, 1960. július 5.). .
Zárásként még lenyomtak egy angol-magyart, már ami a végeredményt illeti. Vasas I. Bányász–Szigetvári Vasas 6:3. Ilyen az, amikor vasasok ütik egymást. Rutinból jutott két bajnoki ponthoz a Postás, ezek szerint a villányiak tapasztalatlanok voltak, Pécsi Postás– Villány 3:1 (Dunántúli Napló, 1960. július 10.).
A Pécsi EAC csapatában szerepeltek (sajnos utónév nélkül, ráadásul a lista nem teljes): Bajkó, Eklics, Fekete, Gyánó, Györkő, Kasza, Kresz, Simon, Szécsei, Vajda.
(Források: Dunántúli Napló, heti tudósítások, cikkek, táblázatok, 1959-ből, 1960-ból.)
2025-04-17 09:05:14
A Pécsi Iskolai Bajnokság 3. (záró) fordulójának a Pécsi Meszesi Általános iskola csarnoka adott otthont április 15-én kedden. Az első két tornához hasonlóan kiélezett, izgalmas, de sportszerű mérkőzések jellemezték az eseményt.
2025-04-17 08:14:18
Az MLSZ számára fontos az amatőr és női szakág népszerűsítése, ezért lehetőséget biztosít az egyesületekben és a grassroots programokban résztvevő, iskolákban (Bozsik Intézményi Program, Fair Play Cup) focizó gyermekek (U19-es korosztályig) és nevelőik számára, hogy a „Gyermekszektor-program” keretében, térítésmentesen nézhessék meg a mérkőzéseket. Ez a lehetőség rendelkezésére áll valamennyi igazolt női felnőtt korosztályban szereplő játékosnak is.
2025-04-15 14:16:45
Az MLSZ Baranya Vármegyei Igazgatóságán a tegnapi napon (04.14) kisorsoltuk a Baranya Vármegyei Kupa 2024-2025 évad 4. fordulójának mérkőzéseit.